הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

המצאה עברית: המבוטח מבטח את המבטח

אנו משלמים לביטוח הלאומי מידי חודש מאות שקלים, חלקנו אלפי שקלים.

אם יקרה לנו משהו, חס וחלילה, ברור לכולנו כי קצבאות הביטוח הלאומי לא יהא בהן די כדי לספק את מחייתנו בנכותנו.

חלקנו רוכש לפיכך ביטוחים בתאגידי ביטוח פרטיים. הכול מתוך מחשבה כי תגמולי הביטוח הפרטיים ישלימו את קצבאות הביטוח הלאומי ונוכל להרים את ראשנו מעל מי האסון שיפקדו אותנו.

אולם כאן צפויה לנו הפתעה לא נעימה. בעת אסון נגלה, כי בעצם שילמנו, ממיטב כספנו, עשרות שנים לביטוחים פרטיים, כדי לבטח את... הביטוח הלאומי.

זאת גילה על בשרו אנדרי אבו סאלם.

נקדים ונבהיר: קצבת נכות בביטוח לאומי היא, אכן, דלה בהיקפה. ראוי יותר לקרוא לה קצבת הרש. סכום הקצבה לנכה עם דרגת נכות מקסימאלית הוא כ- 2,200 ₪.

סכום הקצבה עשוי לעלות, כאשר לנכה יש תלויים. מדובר בתוספת של עד 1,105 ₪ עבור בן זוג, שאינו משתכר יותר מ-57% מהשכר הממוצע במשק. בתוספת של עד 884 ₪ לילד, מקסימום שני ילדים. התוספת המקסימאלית עבור תלויים יכולה להגיע עד לסך של 2,873 ₪, זאת גם אם לנכה בן זוג שאינו משתכר כלל ואפילו יש לו עשרה ילדים קטנים.

אנדרי אבו סאלם הינו נכה קשה. המוסד אישר לו דרגת נכות מקסימאלית לצמיתות. בהתאם משולמת לאנדרי קצבת נכות ותוספת קצבה עבור התלויים בו.

באחד הימים גונב לאזנם של פקידי המוסד, כי אנדרי מקבל, שומו שמים, גם תגמולי ביטוח פרטי עבור אובדן כושר עבודה מוחלט בסך 1,244 ₪ לחודש.

תחמן שכמוך, נזפו פקידי המוסד באנדרי, מקבל גם ביטוח לאומי וגם ביטוח פרטי. מהיום ואילך נתקן את העוול. נשלול ממך את התוספת עבור התלויים וגם נתבע ממך 50,458 ₪ שקבלת ברוב חוצפתך מחברת הביטוח הפרטית.

האם הגמלה הזעומה שאני מקבל מחברת הביטוח הפרטית שוללת ממני את קצבת הרש המגיעה לי מהביטוח הלאומי עבור התלויים בי אשר אינני יכול לפרנסם בשל נכותי, שאל אנדרי את השופטת אורית יעקבס ונציגי הציבור יצחק רז ו- ורד דשא מבית הדין האזורי לעבודה בנצרת.

בוודאי ענו לו שלושת השופטים המכובדים. החוק, הסבירו לאנדרי, אכן קובע שיש לנכות מתוספת הקצבה עבור התלויים בנכה את הגמלה שהנכה מקבל מחברת ביטוח או מקרן פנסיה בשל אובדן כושר עבודתו.

על כן קובעים השופטים, בהתאם להוראות חוק הביטוח הלאומי, אינך זכאי לתוספת הקצבה עבור התלויים ועליך להעביר את שקיבלת מחברת הביטוח למוסד לביטוח לאומי.

ואנו שואלים, היש צדק בכך שמבוטח אשר חסך מפיו לאורך שנים ורכש בכספו ביטוח אובדן כושר עבודה לא ייהנה ממנו כשלאסונו איבד את כושר עבודתו? היעלה על הדעת שהנהנה מהביטוח שרכש לא יהיה הנכה אלא המוסד לביטוח לאומי? היעלה על הדעת שציבור הנכים מבטח למעשה את המוסד לביטוח לאומי?

את העיוות החוקי באה לתקן הצעת חוק שהעלה, בעצתנו, חה"כ אברהם מיכאלי. לפי הצעת החוק לא תיפגע קצבת הנכות בשל גמלת אובדן כושר עבודה מחברת ביטוח או מקרן פנסיה.

הצעת החוק, ייאמר לזכותה של הממשלה זכתה לתמיכתה ואף עברה בקריאה טרומית ברוב של 27 ח"כים ללא מתנגדים.

הצעת החוק הועברה לוועדת העבודה הרווחה והבריאות.

יש לקוות כי הכנסת תאשר את הצעת החוק ותשחרר את ציבור הנכים מהאבסורד לפיו הביטוח שרכשו מבטח למעשה את המוסד לביטוח לאומי.

26.8.12 מסמך 960 נכתב על ידי עו"ד עודד יחיאל


פסק הדין המלא
גש למאמר זה באינטרנט על מנת להוריד את הקבצים הבאים: פסק הדין המלא