הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

גם תאונה קלה יכולה לגרום טלטלה

עמיקם עפרוני נקלע עם רכבו לפקק תנועה. הנסיעה הייתה איטית.

לפתע שמע קול חבטה קלה מאחור. התברר כי רגלו של נהג הרכב שנסע אחריו, נשמטה מדוושת הבלם, רכבו התדרדר והתנגש בזה של עפרוני.

עפרוני קיווה שמדובר בנזק חולף ונסע לביתו.

כעבור יומיים פנה לקופת חולים בשל כאבים בחזה וקוצר נשימה והופנה למיון. כעבור יומיים נוספים הובהל עפרוני למחלקת טיפול נמרץ ואובחן אצלו אוטם בשריר הלב.

תאונת הדרכים גרמה לי להתקף לב, פנה עפרוני בתביעת פיצויים לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים נגד ביטוח חקלאי שביטחה את רכבו בביטוח חובה.

התאונה שעבר עפרוני, טענה ביטוח חקלאי, היתה תאונה קלה ואין בה כדי לגרום התקף לב.

בית משפט השלום בתל אביב הורה על מינויו של הקרדיולוג פרופ' אליעזר קפלינסקי כמומחה רפואי מטעם בית המשפט, על מנת שיחווה דעתו בשאלת הקשר הסיבתי שבין התאונה להתקף הלב.

למגינת ליבה של ביטוח חקלאי קבע פרופ' קפלינסקי כי יש קשר סיבתי בין התאונה ובין התקף הלב שאובחן חמישה ימים אחריה.

פרופ' קפלינסקי קבע כי התאונה גרמה לעפרוני דחק נפשי שהוביל להתפתחות אוטם בשריר הלב.

ביטוח חקלאי לא ויתרה וזימנה את פרופ' קפלינסקי לחקירה נגדית בבית המשפט. ביטוח חקלאי ביקשה להיבנות מריחוק הזמנים שבין התאונה ואיבחון האוטם.

פרופ' קפלינסקי עמד על דעתו והסביר כי הגם שסמיכות זמנים קרובה מקלה על קביעת הקשר הסיבתי אין לשלול קשר סיבתי כאשר מדובר בזמן ארוך יותר. הדחק הנפשי הפתאומי שנגרם לעפרוני בתאונה, הסביר פרופ' קפלינסקי את המהלך הקליני, גרם לערעור הרובד הטרשתי שלאחר מספר ימים הביא לאוטם.

ביטוח חקלאי לא הרפתה וניסתה לשכנע את השופטת דורית קוברסקי שלא לקבל את חוות דעתו של פרופ' קפלינסקי בטענה כי לעפרוני לא נגרם דחק נפשי הואיל ומדובר בתאונה קלה בלבד.

ארוע דחק נבחן תמיד מנקודת מבט סובייקטיבית, מבהירה השופטת. גם תאונה קלה יחסית, מלמדת השופטת את ביטוח חקלאי, יכולה לגרום לטלטלה ובוודאי לבהלה והתרגשות.

ביטוח חקלאי ניסתה להיבנות מכך שעפרוני עצמו פנה לטיפול רפואי רק בחלוף יומיים מן התאונה.

יש לקבל את הסברו של עפרוני קובעת השופטת, כי הגם שהחל לחוש בכאבים לאחר התאונה לא פנה מיד לטיפול רפואי מתוך תקווה שהכאבים יחלפו.

עפרוני, מדגישה השופטת, לא סבל מבעיות לב לפני התאונה ואלה החלו רק בעקבות התאונה. עובדה זו תומכת בקיומו של הקשר הסיבתי לתאונת הדרכים.

אינני רואה סיבה שלא לאמץ את קביעותיו ומסקנותיו של פרופ' קפלינסקי, קובעת לבסוף השופטת. פרופ' קפלינסקי הינו מומחה בעל מוניטין מזה שנים רבות בתחום הקרדיאלי, וחוות דעתו לא נסתרה אף לא בחקירתו הנגדית על ידי ביטוח חקלאי.

סוף דבר חוייבה ביטוח חקלאי לפצות את עפרוני בגין התקף הלב בסך של כ- 230,000 ₪ בתוספת שכ"ט עו"ד והוצאות משפט.

19.7.12 מסמך 952 נכתב על ידי עו"ד עודד יחיאל


פסק הדין המלא
גש למאמר זה באינטרנט על מנת להוריד את הקבצים הבאים: פסק הדין המלא