הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

מחשבות התאבדות בעת עשיית ביטוח

גופת אשה נמצאה מרוסקת ברחוב אלנבי בתל-אביב. הייתה זו גופתה של עודדה צמח אשר הסתלקה אותו בוקר מביתה במפתיע. תיק יד אישי של המנוחה נמצא בקומה העשירית של בנין סמוך. לא היה ספק כי מדובר בהתאבדות.

צמח סבלה מדכאון ורגשות אשם מאז איבדה את תינוקה בלידה קשה שהסתיימה כעבור שלושה שבועות במוות.

המנוחה ניסתה גם בעבר להתאבד. מחשבות התאבדות היו נושא שיחתה וסיבת טיפוליה במרכז לבריאות הנפש בפרדסיה - נתניה.

חייה של עודדה צמח היו מבוטחים בחברת הביטוח ציון, אך זו סירבה לשלם את תגמולי הביטוח. לטענת הפרה המנוחה את חובת הגילוי כלפי החברה. בשאלון שהוגש לה טרם עשיית הביטוח ענתה כי אין היא סובלת ממחלת נפש ולא טופלה אצל רופאים מקצועיים.

השופט אורי שטרוזמן, בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, הגיע למסקנה כי התשובה לפיה המנוחה לא סבלה ממחלת נפש הייתה נכונה. "אין ברישומי המרפאות עדות לכך שהמנוחה ידעה או חשבה שהיא סובלת ממחלת נפש, או שנאמר לה כך על-ידי רופאיה. להיפך, הטיפול הרפואי התבסס על דברי הרגעה בדבר חלוף המחשבות הרעות והחלמה צפויה בהקדם".

יחד עם זאת, סבר השופט, התשובה לפיה המנוחה לא נזדקקה לרופאים מקצועיים הייתה כוזבת. "פניותיה של צמח לרופאים לקבלת עזרה ותרופות מלמדות על מודעותה לחלייה. רופאים אשר התמחותם בתחום בריאות הנפש מוכרים כרופאים מקצועיים, להבדיל מרופא כללי שאיננו מתמחה בתחום מסוים של בריאות הגוף והנפש אלא בטיפול הכללי בחולה".

אף חברת ביטוח, קבע שטרוזמן, לא היתה מבטחת אדם הסובל מדיכאון, שמחשבות התאבדות מלוות אותו ללא הרף והוא נזקק לטיפול רפואי גם בזמן ההתקשרות עמה.

השופט הצדיק לפיכך את עמדתה של חברת הביטוח ציון בדחותה את התביעה.


פסק הדין המלא
גש למאמר זה באינטרנט על מנת להוריד את הקבצים הבאים: פסק הדין המלא