הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

מומחה חסר מומחיות

חוכמת המשפט וגם חוכמת החיים מסתכמות לעתים במודעות השופטים לכך שאין הם מבינים בכל תחום. לכן חדשות למבקרים ממנים השופטים, כעזר לצדם, מומחים בתחומים שונים.

אלא, למרבה הצער מומחים אלה נופלים לעתים שבי באמונתם בעצמם וחורגים לנושאים שאינם בתחום מומחיותם.

מנחם רייך נפגע בתאונת דרכים והגיש תביעה נגד מבטחת הרכב בו נפגע, חברת הבטוח הדר.

במסגרת התביעה ביקש רייך כי בית המשפט ימנה מומחה רפואי שיחווה את דעתו בדבר השלכות הפגיעה והנכות הרפואית עקב התאונה על כושר תפקידו של רייך.

בהסכמת הצדדים מונה לצורך זה ד"ר דה-לאון-פלבסקי, מבית החולים הדסה בירושלים.

מומחיותו של דה-ליאון-פלבסקי היא בתחום האורטופדי. אלא שבמהלך הבדיקה התברר כי רייך עבר ניתוח לב פתוח ארבע שנים לפני התאונה. בין המסמכים שהגיעו למומחה נכללו גם מסמכים הנוגעים לאשפוז בקשר לניתוח הלב הפתוח וכן סיכום מצבו של רייך מבחינה קרדיולוגית.

בחוות דעתו התייחס דה-לאון-פלסקי גם להגבלה הקרדיולוגית שנותרה לרייך עקב ניתוח הלב הפתוח.

התייחסות זו, של המומחה האורתופדי בתחום שאין הוא מבין, בו זכתה לביקורת חריפה מפי השופט מיכאל בן יאיר בבית המשפט המחוזי בתל אביב. "פניית הצדדים לד"ר דה-לאון פלבסקי בשאלה הקרדיולוגית" - קבע בן יאיר - "לא היתה במקומה, וגם התייחסותו של המומחה היא התייחסות שטחית שאין בה מאומה, שהרי הוא מומחה בתחום הרפואה האורתופדית ולא בתחום הקרדיולוגי".

על כן הגיע השופט למסקנה כי יש להתעלם לחלוטין מדברי המומחה בתחום הקרדיולוגי.

בשלב זה ביקשה חברת הביטוח למנות מומחה רפואי בשטח הקרדיולוגי והשופט בן יאיר דחה בקשה זו.

הענין הגיע לבית המשפט העליון ונדון בערעור בפני השופט תיאודור אור.

תוצאת פסק דינו של בן יאיר - תמה השופט אור - היא שלמעשה בפני בית המשפט לא עמדה כל חוות דעת רפואית לעניין השפעת מצבו הקרדיולוגי של רייך, עקב ניתוח הלב הפתוח שעבר, על תיפקודו.

לשאלה זו - קובע השופט אור - יש חשיבות, שכן ייתכן ורייך מוגבל בשל אותו ניתוח ללא כל קשר לתאונה. למה יימנע מחברת הבטוח להוכיח שרייך מוגבל בתיפקודו גם בגין מצבו הקרדיולוגי ?

מהחלטת השופט בן יאיר מסתבר שהוא לא ראה לסמוך של חוות דעתו ומומחיותו של ד"ר דה-לאון-פלבסקי בתחום הקרדיולוגי.

במצב דברים זה, פוסק אור, הדרך הנכונה היתה להעתר לבקשת חברת הביטוח ולמנות מומחה בשטח הקרדיולוגי על מנת שיחווה דעתו על מצבו של רייך בשטח זה ועל השפעת מצבו זה על תפקודו.

לפיכך הורה השופט תיאודור אור לבית המשפט המחוזי למנות מומחה רפואי בשטח הקרדיולוגי, אשר יבדוק את רייך ויחווה דעתו על מצבו בשטח זה על תפקודו.


לפסק הדין המלא
גש למאמר זה באינטרנט על מנת להוריד את הקבצים הבאים: לפסק הדין המלא