הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

מצוץ מן האגודל

באחד מימי השבוע נקבצו ובאו אל היכלו המפואר של בית המשפט העליון מספר אנשים שהגורל לא היטיב עימם.

היו שם אסיר שעבר תאונת דרכים ובית המשפט המחוזי הפחית מפיצוייו, בסברו שבהיותו בכלא אין הוא זקוק להם; אזרח ששוטרים הפליאו בו את מכותיהם והפכוהו נכה; ילד פנימיה שפגז התפוצץ כאשר שיחק בו; גם נפגע תאונת דרכים, שקידם את ענינו אצל מומחה רפואי מטעם בית המשפט בעזרת אביו הרופא, היה בין המערערים.

למולם הופיעו נציגי חברות הביטוח אשר ביטחו את הגופים המזיקים. אף הם כבעלי ריבם הכינו היטב, מבעוד מועד, את טיעוניהם. משוכנעים בצדקתם כי הנפגעים קיבלו סכומים גבוהים מדי המתינו אף הם למוצא פיהם של שלושת השופטים העליונים.

הבנין עצמו מדהים ביופיו. תיירים מרחבי תבל מתהלכים מוקסמים בין הכתלים. ניתן לקבל גם סיור מודרך. כמו בכנסיה רבת יופי ככל שהתקרה גבוהה יותר כך האדם מרגיש חסר אונים יותר.

כאשר נכנסו שלושת השופטים העליונים לאולם ספון העץ, קשה היה שלא להזכר במרפסת העץ הפשוטה עליה עמד הישיש זוסימה, גיבורו המופלא של דוסטויבסקי, אשר גם אליו נקבצו ובאו נשים בעלות אמונה וייחלו למוצא פיו.

כמו זוסימה, כך גם שלושת השופטים שמעו ולא הפסיקו אף אחד באמצע הטיעון. אולם סופן של כל ההתדיינויות, הפלא ופלא, היה דומה - השופטים הציעו לקזז בין טיעוני הצדדים. רק לעיתים המליצו להוסיף או להפחית לצד זה או אחר יחידות כסף מדודות של 25,000 ש"ח. ניכר כי מחשבה יתירה לא הושקעה בעריכת חישוביהם.

אחד מנציגי חברות הביטוח, עורך דין מוכשר ומנוסה, הפליא בטיעוניו עד כדי ריתוק הקהל שבאולם. גם הוא, נדחה בלא כלום "לאחר ששמענו את טיעוני הצדדים, הגענו לכלל דעה שאין מקום להתערבותנו".

גיבורו של דוסטויבסקי, השכיל לגעת בכאבם של פשוטי העם שהופיעו בפניו ולהביאם להתבוננות ולהכרה בטעותם. כך גם אותה אישה אשר היתה משוכנעת בצדקת רגשותיה לעזוב את בעלה. "את ליבי הפכת" אמרה לישיש לאחר שהבינה כי המרפא על בנה הפעוט שנקבר בטרם עת לא יבוא בדרך זו.

לא הרגשת שכנוע עמדה בחלל אולם המשפטים שבירושלים.

את ליבו של אף אחד מהמתדיינים לא הפכו שלושת השופטים באותו היום. לעומת זאת בשעה אחת ושלושים הם מיהרו לסיים את עבודתם, משועשעים מחוש ההומור של אחד השופטים אשר על אגודלו הפגועה של אחד המתדיינים הרכיב את המשפט "מצוץ מן האגודל".

בעיות בשר ודם נראו בלתי ראויות לאולם המפואר. לבם וכשרונם הרב של שופטינו העליונים נמשך כנראה לטיפול בבעיות עקרוניות וחוקתיות יותר משל אלה של פשוטי העם. מן הראוי שחברות הביטוח והנפגעים יקחו ענין זה בחשבון בבואם לערער בפני הערכאה הגבוהה ביותר.