הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

רשלנות ללא אחריות

בתי המשפט הרחיבו בפרשנותם את מעגל המקרים הנחשבים תאונות דרכים וחברות הביטוח מצאו עצמן נושאות באחריות עבור מקרים שבלשון העברית אינם נחשבים כלל תאונות דרכים.

שיאו של תהליך פרשני מרחיב זה בא לידי ביטוי כאשר חברת הביטוח ציון חויבה, על ידי בית המשפט העליון, לשלם פיצויים למשפחתו של שולמן אשר נהרג ממטען נפץ שהוטמן במכוניתו והופעל כאשר זו הותנעה על ידו.

לאחרונה הסתבר כי כנפי חברות הביטוח רחבות עוד יותר לכסות גם נזקים שנגרמו ברשלנותם של גופים אשר לא תאונת הדרכים הביאה אותם לפעול כפי שפעלו. האבסורד הוא שבכך יוצאים גופים רשלניים אלו כשהם פטורים מכל אחריות לנזק.

נאדיה שוקיר נפגעה בתאונת דרכים בהיותה בשלבים ראשונים של הריון. היא הועברה לחדר המיון של בית החולים רמב"ם . שוקיר לא נשאלה אך גם לא מסרה מיוזמתה לאיש בבית החולים על הריונה. לפיכך נערכו לה חמשה צילומי רנטגן ללא כיסוי בטן.

כאשר תפסה את הסכנה שבחשיפת ההריון לצילומי הרנטגן, נכנסה שוקיר למצב נפשי קשה של חרדה. בידי הרופאים לא היתה אפשרות לאשר לה כי ההריון תקין והעובר בריא. לכן העדיפה שוקיר לבצע הפלה באישור הוועדה לעניני הריון. ההפלה רק החמירה את מצבה הנפשי עד כדי אשפוז משך מספר חודשים במחלקה הפסיכיאטרית.

שוקיר הגישה תביעה לפיצויים עבור נזקיה נגד חברת צו-ר שמיר שביטחה את הרכב בו נהגה ונגד בית החולים רמב"ם.

התביעה נדונה בבית המשפט המחוזי בחיפה בפני השופטת טובה שטרסברג-כהן.

אין ספק, קובעת השופטת, כי הנזק הסופי שנגרם לשוקיר הוא חוליה אחרונה בשרשרת אירועים כרונולוגית וסיבתית שתחילתה בתאונת הדרכים. אלמלא התאונה לא הייתה שוקיר נזקקת כלל לטיפול רפואי ומשנזקקה לו התגלגלו הדברים בדרך נפתלת עד לתוצאה המצערת.

במקרה בו מתערבת רשלנות רפואית במהלך טיפול בנפגע תאונת דרכים, כשהצורך בטיפול נובע מן התאונה אין הקשר הסיבתי נפסק עקב הרשלנות הרפואית. זהו המצב המשפטי, מוסיפה השופטת וקובעת, כל עוד רשלנות הרופאים, כמו במקרה זה, אינה מגעת כדי רשלנות גסה או חמורה.

זהו אחד הסיכונים והאינטרסים שחוק פיצויים לנפגעי תאונת דרכים - הקובע חבות ללא אשם - בא להגן עליהם. מטרת החוק לפצות את הנפגעים עבור כל עלילותיו של הנזק, לרבות הסתבכויות וטיפול רפואי שלא כהלכה.

חברת צור-שמיר חויבה לפיכך בתשלום עבור רשלנותו של בית החולים רמב"ם.

כתוצאה מחיוב זה פטרה השופטת לחלוטין את בית החולים מאחריותו למחדליו בהתאם לכלל של ייחוד העילה.

נפגע בתאונת דרכים שיש לו עילה לפי חוק הפיצויים נשללת ממנו כל עילת תביעה על פי פקודת הנזיקין כנגד מזיק אחר.

זה האחרון זוכה לפיכך בחסינות על חשבון מבטחת הרכב.


לפסק הדין המלא
גש למאמר זה באינטרנט על מנת להוריד את הקבצים הבאים: לפסק הדין המלא