הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

עיריה אינה חייבת להפוך דרכים וכבישים לשטח סטרילי

העובדות

אסתר חזות רכבה על אופניים בנתניה, כשבנה הקטין נישא אף הוא בקדמתם. הגלגל הקדמי של האופניים נתקל, כך לטענתה, בתעלה שחצתה את הכביש. האופניים נפלו. לחזות ובנה נגרמו נזקי גוף.

המחלוקת

חזות הגישה תביעה נגד עירית נתניה. לטענתה, על עירית נתניה היתה מוטלת החובה למנוע מפגעים העלולים לסכן את המשתמשים בכביש. התעלה לא השתלבה עם הכביש, ויצרה מכשול למשתמשים בכביש, במיוחד לרוכבי אופניים.

קיומה של התעלה, השיבה העיריה, כמו עצם קיומם של פסים אחרים בכבישי הרחובות, אינו מהווה כשלעצמו מפגע.

בירור התביעה בבית המשפט

חזות העידה בבית המשפט, כי היא הכירה היטב את מקום האירוע. היא עברה בו לא פעם. חזות צילמה את מקום התאונה כשלושה ימים לאחר נפילתה. את מקום התאונה, טענה חזות, היא איתרה על פי חיפוש סימני הדם על הכביש.

חוקר פרטי מטעם עירית נתניה, העיד כי במקום הנפילה הנטען מצוי פס אספלט. מכוניות, רוכבי אופנועים ורוכבי אופניים עושים שימוש בכביש ללא איבוד שליטה או הפרעה כלשהי.

האחראי על תחזוקת הכבישים בעיריה, העיד כי עבודת כיסוי התעלה באספלט נעשתה בצורה מקצועית ומיומנת. ברישומים הקיימים בעיריה לגבי מפגעים לא קיים כל דיווח על מקום התאונה.

מדובר בכביש רגיל אשר אינו חורג מסטנדרט מקובל.

קיומה של חובת זהירות והפרתה

השופט חאלד כבוב מבית משפט השלום בנתניה, בפניו נדונה התביעה, קבע כי אכן מוטלת על העיריה חובת תחזוקה של הכבישים בתחום שיפוטה. העיריה יכולה היתה לצפות כי תיקוני כבישים יגרמו למהמורות העלולות לגרום לפגיעות של המשתמשים בכבישים.

יחד עם זאת, לא הובאה כל ראיה כי פס האספלט שכיסה את התעלה היווה מפגע למשתמשים בכביש. במקום לא היו תאונות של תושבים אחרים. לא הוגשה כל תלונה בשנים האחרונות על מפגע במקום.

השופט לא היה מוכן לאמץ את עדותה היחידה של חזות לגבי המפגע במקום כבסיס להטלת האחריות על העיריה. חזות העידה בעצמה כי היא איתרה את מקום האירוע לאחר התאונה רק בעקבות סימני הדם שנראו במקום.

אמרתה זו של חזות, ציין השופט, מעמידה בספק את הודעתה הראשונית על קיומו של מפגע במקום. אם אכן היה קיים במקום מפגע כה ברור, מדוע חזות היתה צריכה להעזר בסימני דם על מנת לאתר את המפגע?!

הטלת אחריות על העיריה במקרה זה נראית מרחיקת לכת ובלתי סבירה. לא ניתן להטיל על העיריה חובת זהירות כה רחבה עד שיהא עליה להפוך כבישים ודרכים למשטח סטרילי. אחרת, למרות כל מאמציה של העיריה לתחזק את הרחובות כנדרש, תוטל עליה חבות בכל מקרה של נפילה.

התוצאה

על יסוד האמור לעיל דחה השופט חאלד כבוב את תביעתם של חזות ובנה בגין נפילתם מהאופניים בעת רכיבתם בשטח העיר.