הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

מחלות הנובעות מטיפול בהחמרת מחלה קודמת

העובדות

אבנר גולן סבל ממחלת אסטמה עוד לפני שירותו הצבאי. בעת שירותו הצבאי הוחמרה מחלתו. גולן הוכר כנכה צה"ל על פי חוק הנכים עקב החמרת מחלת האסטמה במהלך שירותו הצבאי. שיעור ההכרה היה כדי מחצית אחוזי הנכות.

החמרת מחלת האסטמה חייבה טיפול אינטנסיבי. לימים, גולן לקה במחלות נוספות הכוללות אוסטאופורוזיס (בריחת סידן מהעצמות ודלדול העצם); יתר לחץ דם ואקנה (מחלת עור). מחלות אלה נגרמו כתוצאה מהטיפול התרופתי שגולן קיבל לאור החמרת מחלת האסטמה.

הועדה הרפואית הכירה בשלוש מחלות חדשות אלה, אולם רק כדי מחצית אחוזי הנכות. זאת מאחר ומחלת האסטמה, היא המחלה היסודית, הוכרה רק כדי מחצית אחוזי הנכות.

לטענת גולן יש להכיר בשלוש המחלות החדשות הכרה מלאה ולפסוק את מלוא אחוזי הנכות בגינן.

קשר סיבתי קונקרטי ולא פילוסופי או רפואי

השופט חיים פורת מבית משפט המחוזי בתל-אביב סבר כי הועדה הרפואית טעתה במסקנתה. לדעת השופט הועדה הרפואית היתה צריכה להכיר בשלוש המחלות החדשות הכרה מלאה ולפסוק את אחוזי הנכות בהתאם.

תביעתו של גולן להכיר בהחמרה במחלת האסטמה הוגשה לאחר ניתוח סינוסים שעבר. לפני ההחמרה במחלה גולן נעזר בסטרואידים, אך עשה זאת באמצעות משאף ובמינון נמוך.

ההחמרה במחלתו הכתיבה טיפול אינטנסיבי יותר בסטרואידים. גולן החל ליטול כדורים דרך הפה. זהו מינון גבוה יותר ודרך נטילת התרופה דרסטית יותר.

השופט ציין כי הקשר הסיבתי הנדרש בין קרות המחלה, או החמרתה לבין השירות הצבאי הוא קשר סיבתי קונקרטי ולא פילוסופי, או רפואי.

השאלה היא אם מחלה כפי שהוכרה כמוחמרת בלבד היתה מתרחשת באותו זמן ובאותה עוצמה בזמן שהוכרה, או לא.

במקרה זה, לולא ההחמרה במחלתו של גולן לא היה צורך במינון הגבוה של הסטרואידים ודרך נטילת התרופות כפי שניתנו.

התוצאה היא פסק השופט, שיש להכיר הכרה שלמה בכל שלוש המחלות. זאת למרות שהמחלה הבסיסית, היא מחלת האסטמה, הוכרה כהחמרה בלבד.

השופט הוסיף בשולי הדברים, כי ההחמרה ארעה לאחר ניתוח הסינוסים. ניתן לראות בניתוח זה גורם חדש מתערב, אשר מזכה בהכרה שלמה בשלוש המחלות החדשות.

לדעת בית המשפט הועדה הרפואית שגתה גם באופן ההכרה במחלת האוסטאופרוזיס. הועדה קבעה כי ההפרעה אצל גולן היא מצב לאחר ניתוח או טיפול ללא סימני מחלה. מצב זה מזכה ב אחוז אחד.

בפועל, ההפרעה אצל גולן היא לאחר ניתוח ובמצב של תרופות, או טיפולים רפואיים הניתנים בהתמדה. מצב זה מזכה ב עשרה אחוזים.

התוצאה

השופט פורת קיבל את ערעורו של גולן על החלטת הועדה הרפואית. שלוש המחלות החדשות שנגרמו בעטייה של ההחמרה במחלת האסטמה הוכרו בשלמותן ולא כהחמרה בלבד. כמו כן לגבי מחלת האוסטאופורוזיס דרגת הנכות הועמדה על עשרה אחוז ולא על אחוז אחד כפי שנפסק על ידי הועדה הרפואית.

ע"א (מחוזי ת"א) 443/98 גולן אבנר נ' קצין התגמולים ניתן ביום (י"א באדר א' תש"ס) 17.2.2000.


חזרה לתיק נזיקין


לפסק הדין המלא
גש למאמר זה באינטרנט על מנת להוריד את הקבצים הבאים: לפסק הדין המלא