הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

החכים מתגייסים לחיסול שיטת מצליח?

חבר הכנסת איציק שמולי הניח השבוע על שולחן הכנסת הצעת חוק חדשה. אם ההצעה תהפוך לחוק היא תמגר את אחת התופעות המזעזעות, המבישות והמכוערות במדינת ישראל.

תושבי ישראל עוטפים את עצמם מכף רגל ועד ראש בפוליסות ביטוח ומוכנים לשלם עבורן במיטב כספם. הכול מתוך חרדה לעתיד ותקווה שבעת צרה תאגידי הביטוח יסייעו להם לשרוד. אולם מבוטחים שיסתובבו באולמות בהם מתקיימים משפטי ביטוח יגלו כי אם חס וחלילה ייפול עליהם אסון תאגידי הביטוח לא יהיו שם בשבילם. תאגידי הביטוח יראו בהם אויב ויתישו אותם ללא רחם בשיטה שאפילו השופטים כבר מכנים אותה באופן רשמי "שיטת מצליח". מבוטחים חסרי אמצעים וכוחות יוותרו על זכויותיהם. כבר רווח נקי לתאגידי הביטוח. אלה שיפנו לעזרת בית המשפט יגלו כי תאגידי הביטוח מעלים נגדם טענות ללא כל בסיס שכל מטרתן למשוך את הדיון על פני שנים. לעיתים עד כדי קריסה כלכלית. לא פעם עד מוות.

נביא שתי דוגמאות לתופעה:

מבוטח בתאגיד הביטוח איילון עבר תאונת עבודה קשה. לרופאים המטפלים ואפילו לרופאי הביטוח הלאומי לא היה ספק כי הוא איבד את כושר עבודתו לצמיתות. תאגיד איילון, הפלא ופלא, מצא רופא שתמורת בצע כסף נתן לאיילון הכשר לשלול מהמבוטח את האפשרות לשקם את חייו. רק לאחר חמש שנות דיונים בבית המשפט, כשחרב פסק הדין מונחת על צווארו, ניאות נציג איילון להודיע לשופט כי "תאגיד איילון חוזר בו מכל טענותיו נגד המבוטח וישלם לו את הכספים המגיעים לו על פי פוליסת הביטוח". במהלך המשפט המבוטח כדי לשרוד מכר את כל רכושו עד שהגיע לפת לחם. למרות זאת לא התבייש נציג איילון לבקש מהשופט פטור מהוצאות המשפט בטענה שנכונות איילון לשלם חוסכת מהשופט זמן שיפוטי יקר.

השופט זכריה ימיני התקומם וחייב את איילון בכל הוצאות המשפט: נכונותכם לשלם היא בבחינת "מעט מידי ומאוחר מידי". משך חמש שנים התשתם את המבוטח בניהול דיונים בהם טוויתם יחד עם המומחים והחוקרים שלכם "מארג עדויות נגד המבוטח שהקשר ביניהן לבין המציאות היה מקרי ומסולף". על מנהלת מחלקת ביטוח חיים באיילון קבע השופט כי "חובתה כלפי איילון גברה על פני חובתה לומר אמת". על הרופא מטעם איילון אמר השופט כי "בחקירתו הנגדית התגלתה חוות דעתו במערומיה... בלשון המעטה אומר שתשובותיו היו מבישות".

באותו אופן התעלל תאגיד הביטוח כלל בבית המשפט במשך למעלה משנתיים בקשיש בן 100 שהעז לבקש תגמולי סיעוד. הקשיש נפטר במהלך המשפט. "בתיק זה נחשפה תמונה כואבת ועגומה, אשר בה תאגיד ביטוח שפעילותו אינה רק מסחרית אלא בעלת גוון סוציאלי, מתנער מחובותיו כלפי קשיש בן כמעט 100 שנים, דווקא בעת חולשתו, שבה הוא נזקק לו כל כך", כך קבע השופט יעקב שקד מבית משפט השלום בהרצליה.

האם לשופטים אין סמכות לסנן כבר בתחילת המשפט טענות חסרות בסיס ובכך לחסוך זמן שיפוטי יקר? קיים הליך אחד הנקרא סדר דין מקוצר בו יש לשופט סמכות כזו. אולם לא את כל תביעות הביטוח מותר להגיש בסדר דין מקוצר וגם כשאפשר להגישן בסדר דין מקוצר, חלק מהשופטים והרשמים לא מוכנים להפשיל שרוולים ולבדוק בפתח המשפט אם לחברת הביטוח יש אכן הגנה ראויה. לתוך ואקום זה נכנסת הצעת החוק של חבר הכנסת איציק שמולי. לאומללים מוכי הגורל היא בבחינת אוויר לנשימה.

בדברי ההסבר להצעת החוק מסביר חבר הכנסת שמולי כי היא "נועדה לשים קץ לאותה שיטת מצליח. מטרתה לתת בידי בית המשפט כלים לבחון כבר בתחילת המשפט אם בידי המבטח טענות הגנה ראויות ובכך לחסוך התדיינויות ארוכות ומיותרות".

הצעת החוק קובעת כי אם המבוטח יפנה לבית המשפט כדי לממש את זכויותיו, תאגיד הביטוח לא יהיה זכאי להתגונן אלא אם יקבל רשות מבית המשפט. כדי לקבל רשות להתגונן יהא על תאגיד הביטוח להגיש בקשה מלווה בתצהיר תחת אזהרה. התצהיר יתמקד אך ורק בנימוקי ההגנה שהועלו במכתב הדחייה הראשוני של תאגיד הביטוח. תאגיד הביטוח יהיה חייב לגלות כבר בפתח המשפט את כל המידע, המסמכים והראיות שבידיו, לרבות דוחות חקירה וחוות דעת המומחים מטעמו. זאת כדי לאפשר לשופט לבדוק אם טענות ההגנה שלו מבוססות על ראיות של ממש.

השופט שידון בבקשה יהיה מוסמך לקבוע כי טענות תאגיד הביטוח אינן מגלות הגנה או שהראיות אינן מבססות את טענות ההגנה. במקרה כזה המבוטח יהא זכאי לקבל פסק דין נגד תאגיד הביטוח באופן מיידי. בכך ייחסכו הן מהמבוטח והן מבית המשפט התדיינויות ארוכות ומיותרות.

ועוד חידוש מקורי יש בהצעת החוק: גם אם תינתן לתאגיד הביטוח רשות להתגונן השופט יהיה מוסמך לחייב את תאגיד הביטוח לשלם למבוטח תגמולי ביניים עד לסיום ההתדיינות. זאת כדי שלא ייוצר מצב בו המבוטח יזכה בתביעתו אך בפועל יפסיד משום שתגמולי הביטוח ישולמו לאחר מותו, או לאחר קריסת עסקו ובכך תסוכל תכלית הביטוח: פיצוי מהיר והוגן.

הצעת החוק אינה שוללת מתאגיד הביטוח את הזכות לערער על פסק דין שיינתן נגדו, אולם תאגיד הביטוח לא יוכל לבקש את עיכוב ביצוע פסק הדין. זאת כדי למנוע מצב בו גם אם הערעור יסתיים לטובת המבוטח פסק הדין כבר לא יהיה יעיל עבורו.

אין ספק כי אם הצעת החוק תתקבל תהא זו חגיגה אמתית לזכויות האדם במדינת ישראל. תאגידי הביטוח השולטים כיום בזכויות הסוציאליות שלנו, לא יעזו יותר לנצל בצורה כל כך מחפירה את חוסר האונים של הקשישים, החולים הסיעודיים, נפגעי תאונות דרכים, אלמנות, יתומים ומוכי גורל אחרים.

אולם בינתיים מדובר בהצעת חוק בלבד. יש לה אויבים חזקים מאוד. שיטת מצליח מכניסה לתאגידי הביטוח מיליארדים רבים בשנה. תאגידי הביטוח יפעילו סוללות של לוביסטים, מומחים, עורכי דין ואולי, אני מקווה בכל מאודי שלא, יצליחו לגייס את אנשי הפיקוח על הביטוח. לכן חשוב שכל אחד ואחד מאתנו יפעל בדרכו כדי להשפיע על חברי הכנסת להתאחד ולהעביר את הצעת החוק כמה שיותר מהר. אין פה מחלוקת בין שמאל לימין, בין ערבים ליהודים, בין דתיים לחילוניים, בין נשים לגברים. מדיניות התביעות האכזרית של חברות הביטוח לא מבחינה בינינו. כולנו נמצא את עצמנו ביום מן הימים נתונים לחסדיהם של תאגידי הביטוח ובמצב המשפטי הנוכחי הם לא יחוסו על אף אחד מאתנו. אם חפצי חיים אנחנו, אם אנו רוצים מדינה מתוקנת בה יש עתיד הוא לא רק שמה של מפלגה, חובה על כולנו לפנות בקריאה נרגשת לחברי הכנסת להתאחד סביב חבר הכנסת איציק שמולי ולהפוך את הצעת החוק שלו לחוק. זו תהיה אחת השעות היפות של הכנסת. ויפה שעה אחת קודם.

למעקב אחר התקדמות החקיקה של הצעת חוק חוזה הביטוח (תיקון – סדרי דין מזורזים בתביעות ביטוח), התשע"ז–2017 הנכם מוזמנים להיכנס לאתר הכנסת בקישור זה.


הצעת החוק המלאה
גש למאמר זה באינטרנט על מנת להוריד את הקבצים הבאים: הצעת החוק המלאה