הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

שומרה: קורבן הגניבה אחראי לנזקים שגרם הגנב

טל גרין יצא לבלות בפאב. הוא החנה את רכבו במקום חנייה מוסדר, נעל אותו ונכנס לתוך הפאב. כעבור זמן מה הבחין כי תיק הצד שלו נעלם. כשאיתר אותו גילה שמפתחות הרכב חסרים. ליבו ניבא לו רעות. הוא יצא החוצה וראה במרחק מה מהפאב את רכבו תקוע בתוך עמוד רמזור. המשטרה חקרה וגילתה כי גנב הרכב ביש המזל התנגש בעמוד. הרמזור נפל על רכב אחר וגרם לו נזק.

הרכב עליו נפל הרמזור היה מבוטח בחברת הביטוח שומרה. זו האחרונה פיצתה את בעלת הרכב שנפגע.

לאחר כל תשלום שמבצעת חברת ביטוח בודקים מסלקי התביעות בחברה אם יש אדם כלשהו שניתן להפיל עליו את האשמה לתאונה. אם הם מחליטים שיש, התיק מועבר לעורך הדין של חברת הביטוח והוא מגיש נגד אותו אדם תביעה הקרויה בחוק "תביעת תחלוף". הוותיקים ביננו מכירים אותה בשם "תביעת שיבוב". כסף רב חוזר בדרך זו לחברות הביטוח.

מסלקי התביעות של שומרה ישבו ודנו בשאלה אם טל גרין אחראי לנזק שנגרם לרכב המבוטח אצלם. האם כדאי להגיש נגדו תביעת תחלוף? למה לא, חשבו בינם לבינם, מה יש להפסיד. ננסה את מזלנו בבית המשפט. נגיש תביעה נגד טל גרין ונקווה לטוב. התביעה הוגשה לבית משפט השלום בהרצליה והונחה על שולחנו של הרשם הבכיר אדי לכנר.

מדוע גרין אשם בכך שהרמזור נפל על הרכב של המבוטחת שלכם, שאל הרשם את נציג שומרה.

העניין פשוט, השיב נציג שומרה. גרין התרשל בכך שהשאיר את מפתחות הרכב בתוך תיק והניח אותו בפאב לידו במקום להחזיק אותו כל הזמן בידיו. בכך יצר גרין "פרצה הקוראת לגנב". כתוצאה מכך הרכב נגנב, הגנב פגע בעמוד הרמזור והרמזור נפל על רכב המבוטחת שלנו.

התשובה לא סיפקה את הרשם. "מדובר בבעל רכב אשר בחר לבלות בצורה לגיטימית בפאב להנאתו", השיב הרשם. בהתאם לתקנות התעבורה מותר לנהג רכב להשאיר אותו "חונה בלי השגחה לאחר שהופסקה פעולת המנוע ומנגנון ההדלקה, הוצא מפתח ההצתה והופעלו הבלמים המיועדים לבלימת קבע".

מעבר לכך, הוסיף הרשם, זכותו המלאה של אדם לאחסן את מפתחות הרכב בכיס מכנסיו או בתיק הצד עמו הוא מסתובב.

אכן, הודה השופט, רכב הינו כלי מסוכן וכך גם השימוש בו. "אך יש להבדיל בין הצורך להתנהל בזהירות, לבין ירידה לחייו של בעל רכב בצורה שבה האחריות תהיה כה רחבה, עד אשר תוריד את המוטיבציה לאזרחים להשתמש ברכביהם כרצונם".

אנחנו לא מבקשים שתטיל אחריות על בעלי רכבים בכל עת שרכבם נגנב, אלא רק כאשר הם מאבדים קשר עין עם התיק שבו הם מאחסנים את מפתחות רכבם, התעקש נציג שומרה.

"גם במידה ובעל הרכב איבד קשר עין עם תיקו לרגע קט, לא נטיל עליו חובה שכזו", סיכם הרשם.

בסופו של דיון הרשם אדי לכנר דחה את תביעת שומרה מכל וכל ופטר את גרין מכל אחריות.

לסיכום, אם אתם הולכים לפאב, אתם יכולים לבלות בשקט בלי לחשוש שאם מישהו יגנוב את מפתחות רכבכם תהיו אחראים גם לנזקים שיגרום הגנב. את השקט הנפשי בעת הבילוי בפאב אתם חייבים לרשם אדי לכנר מבית משפט השלום בהרצליה.


פסק הדין המלא
גש למאמר זה באינטרנט על מנת להוריד את הקבצים הבאים: פסק הדין המלא