הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

המבוטח עומד למות ומבקש להקדים את עדותו. נחשו מי התנגד

שבעת מדורי גיהינום עבר ק' בארבע השנים האחרונות. אין בנמצא חולי או מכאוב שלא היו מנת חלקו. שיעולים, כאבי ראש קשים מנשוא, חום תמידי גבוה, אובדן משקל, בעיות במתן שתן, חוסר כוח בשרירים, דלקות חוזרות ונשנות, כיבים מוגלתיים, חולשה כללית, בצקות ברגליים. וזו רק רשימה חלקית. בסופם של בדיקות ואשפוזים ממושכים אובחנה אצל ק' מחלה נדירה של חוסר חמצן תמידי במוח. הרופאים קבעו כי הוא זקוק בדחיפות להשתלות ריאה ומח עצם.

בעבר הרחוק, כשעוד היה בריא, נציגי הראל חיזרו אחריו במרץ. תמורת כספו הבטיחו לו הרים וגבעות. לבסוף נענה להפצרותיהם ורכש פוליסת ביטוח חיים עם כיסוי לאובדן כושר עבודה ולמחלות קשות.

למה בעצם אנחנו קונים ביטוחים? למה כולנו משלמים מידי שנה בשנה לתאגידי הביטוח למעלה מ- 80 מיליארד שקל? התשובה לכך פשוטה: אנו חיים בחרדה מתמדת שביום מן הימים ייפול עלינו אסון. אנו רוצים להאמין שביום סגריר שכזה תאגידי הביטוח יפרעו את שטר הביטוח. מידית, ללא כל התחכמות. גם אם תהיה מחלוקת, אנו מקווים שתאגידי הביטוח יבררו אותה בהגינות ובמהירות. אחרת בשביל מה עשינו ביטוח, רק כדי להעשיר את 5 טייקוני הביטוח: דנקנר, תשובה, המבורגר, גורביץ ואליהו?

גם ק' קיווה כי הראל תסייע לו. אולם זו, כדרכם בקודש של תאגידי הביטוח, העלתה כנגדו את כל טענות ההגנה האפשריות הרשומות בספר החוקים: אין בכלל ביטוח. גם אם יש ביטוח הוא בוטל. גם אם הוא לא בוטל, דווקא את מחלותיו של ק' הוא לא מכסה. חוץ מזה, ק' רכש מאתנו את הביטוח בכוונת מרמה. ייתכן שהוא לא רמאי אבל הוא רשלן כי הגיש את תביעתו באיחור והיא התיישנה. אין כל ראיה כדין שק' בכלל חולה. בקיצור, הראל לא הודתה בדבר, חוץ מהעובדה שקוראים לה הראל.

תביעתו של ק' כנגד תאגיד הראל מונחת בבית משפט השלום בראשון לציון. ממתינה לתורה. בימים אלה מלאה לתביעה שנה. לפני מספר שבועות, נבדק ק' על ידי מומחה בתחום הריאה, פרופסור מרדכי קרמר. ימיו של ק' ספורים, קבע הפרופסור המומחה. ללא השתלה, תוחלת חייו אינה עולה על שנתיים.

ק' חשש כי מותו יוריד לטמיון את תביעתו. לא יהיה מי שיעיד בבית המשפט כי טענות הראל הינן עורבא פרח. ק' הגיש לבית המשפט בקשה כי עדותו תישמע בטרם ילך לעולמו. ק' לא העז לבקש כי תביעתו תקודם בתור. הוא רק ביקש כי ישמעו אותו אישית בטרם מותו. לאחר מכן, לפי מצב התור בבית המשפט ישמעו את העדים האחרים.

נציגי הראל נרעשו לשמע הבקשה. לא נשקפת כל סכנה מידית לאיש הזה. הוא יאריך חיים יותר מכולנו. קח את המשקפיים שדרכם אנחנו בחברות הביטוח קוראים מסמכים רפואיים, הציעו לשופט, ותראה שכתוב שם כי הגורל דווקא עומד להאיר לו פנים. אכן כתוב שם כי ללא השתלה תוך שנתיים הוא ימות, אבל צריך להסתכל על חצי הכוס המלאה: אם יימצא תורם בעבורו תוך שנתיים אז הוא יחיה עד קץ הימים.

מעבר לכך, הוסיפו נציגי הראל, עדיין לא הושלמו ההליכים המקדמיים בתיק. ק' טרם נבדק על ידי מומחים רפואיים מטעמם, אם תוקדם עדותו של ק', יקשה עליהם לחקור אותו בחקירה נגדית. "הליך של עדות מוקדמת" הטעימו נציגי הראל, "מתקיים במקרים נדירים ויוצאי דופן, מקרים בהם ברור כי העד לא יוכל למסור עדותו בבוא העת. עניינו של ק' אינו דר עמם בכפיפה אחת".

לבית המשפט יש שיקול דעת נרחב לאפשר מתן עדות מוקדמת, הזכיר השופט ארז יקואל לנציגי הראל, במיוחד כאשר העדות היא של בעל הדין. "אם יש חשש כי עדותו לא תישמע, עקב מחלתו ולא כל שכן עקב הסיכון כי ימות, מן הראוי לשנות את סדרי הדין וגם את לוח הזמנים של בית המשפט, כדי להעדיף שמיעת העד. אחרת, יש חשש כי תסוכל מטרת ההליך המשפטי, להוציא פסק דין נכון וצודק".

השופט עיין בכל הרישומים הרפואיים וסיכומי האשפוז הנוגעים לק'. השופט גילה כי ק' "סובל ממחלה משפחתית ממנה נפטר אחיו, הוא מטופל באמצעות חמצן בביתו, בעת האחרונה אירעו מספר התלקחויות של המחלה והחמרה ריאתית. ק' נמצא לאחר שני אירועים של אי ספיקה נשימתית קשה עם הנשמה ואשפוז בטיפול נמרץ כללי בחצי השנה האחרונה. לבד מהשתלת ריאה, עומדת על הפרק אפשרות של השתלה משולבת של מח עצם. אי אפשר להתעלם מהרשום במסמכים הרפואיים כי "תוחלת החיים של ק' אינה עולה על שנתיים בלי השתלה".

חשוב מאוד, קבע השופט, לשמוע את גרסתו של ק' כדי לרדת לחקר האמת. "אין לדעת אימתי ואם בכלל יימצא תורם מתאים בעבורו, אם יישא כוחו להמתין עד שיימצא ואם ניתוח ההשתלה המשולב, ככל שיבוצע – יצלח. בעת זו, לא ראיתי לנכון לדוק פורתא אשר לתוחלת חייו של ק' והתרשמתי כי הוצגו מלפניי די והותר נתונים לכאוריים המצדיקים היעתרות לבקשה".

בנוסף הוסיף השופט, אם אכן צודקים נציגי הראל וק' יאריך חיים, הרי הם יוכלו לבקש בעתיד "זימון חוזר ותכוף של ק' להשלמת חקירתו הנגדית".

בסופו של יום, השופט ארז יקואל קיבל את בקשתו של ק' ושמיעת עדותו של ק' נקבעה לסוף חודש נובמבר הקרוב.


פסק הדין המלא
גש למאמר זה באינטרנט על מנת להוריד את הקבצים הבאים: פסק הדין המלא