הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

כמה שווה קריירה של "מלך שערים"?

כמה שווה קריירה של "מלך שערים"

כבר משחר ילדותו התבלט ג'בר הינו ביכולות מדהימות על מגרש הכדורגל. שמו כחלוץ מוכשר פרץ אל מעבר לגבולות הכפר ג'וליס בו גדל. מועדון מכבי חיפה אימץ אותו מתוך כבוד והערכה. בעונת הכדורגל 2006, שיחק בקבוצת מכבי יואל חיפה. באותה עונה כבש 20 שערים והוכרז "מלך השערים" של הקבוצה. אמצעי התקשורת הכתירו אותו כ"אחד השחקנים הבולטים בכל מחלקת הנוער של הירוקים".

אלא שאז, 3 חודשים לאחר שמלאו לו 17 שנה, בא חודש יולי 2007 הנורא. תאונת דרכים מחרידה ארעה בכניסה לכפר ג'וליס. נוסע אחד נהרג במקום. ארבעה אחרים נפצעו קשה. הינו היה בין הפצועים.

עקב פציעתו בתאונה הצבא סירב לגייסו לשורותיו. הוא עשה מאמצים לחזור ולחדש את הקריירה שלו ככדורגלן, אולם מכבי חיפה סירבה לשלב אותו בקבוצת הבוגרים. קבוצת ניר רמת השרון הסכימה לשלב אותו בארבעה משחקים בליגה הלאומית, אך מצבו הרפואי הכריע אותו. הוא נאלץ להפסיק לשחק ושקע בדיכאון.

למרות כל אלה, סירבה חברת הביטוח מנורה, מבטחת החובה של הרכב בו נפגע, לפצות את הינו עבור הנזק שנגרם לו עקב אובדן הקרירה.

התאונה לא הייתה ולא נבראה, טענה מנורה. גם אם הייתה, אתה הינו, לא נפגעת בה. מכל מקום, המשיכה מנורה להתריס בפני הינו, גם טרם התאונה סבלת מכל המגבלות שאתה מתלונן עליהן היום. בנוסף, טענה מנורה, אפילו נפגעת בתאונה, הפגיעה לא הצדיקה שתפסיק את הקרירה שלך, ולא עשית דבר כדי לחדש אותה.

הינו נאלץ לפנות לעזרת בית המשפט. המחלוקת בינו לבין מנורה הונחה על שולחנו של השופט שמואל ברלינר, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה.

מומחה בתחום האורתופדי מטעם בית המשפט, קבע כי פגיעותיו הקשות של הינו בכתף ובמרפק שוללות ממנו את היכולת לשוב ולשחק. "אכן", קבע הרופא, "משחק הכדורגל ברובו אינו דורש הפעלת הידיים, אולם ישנן פעולות, כמו הוצאת כדור חוץ, שדורשות הפעלה טובה של הכתף והמרפק. לכן על פי מצבו האורתופדי יכול אולי הינו לשחק כדורגל במסגרת חברותית אולם אינו יכול לתפקד כספורטאי בקבוצת כדורגל".

רופא בתחום הנפש אבחן אצל הינו תסמונת פוסט טראומתית ודיכאון עקב חוסר היכולת לשוב ולשחק. הנכות המשוקללת על בסיס קביעות שני הרופאים הגיעה לכדי 27%.

"העיסוק כשחקן כדורגל", קובע השופט ברלינר, "דורש מאמץ פיזי ניכר תוך הפעלת כוח ("תקלים") וצורך בכושר עמידה. אדם הלוקה בנכויות בשיעור זה, במשולב בתחום האורטופדי ובתחום הנפשי, לא יוכל לעמוד בדרישות המופנות אל שחקן באשר לעמידות והפעלת הכוח הפיזי. גם ההשפעה על כושר העמידה הנפשי, אינה מבוטלת".

השופט קיבל גם את העדות של מאמן מועדון מכבי חיפה, איתי מרדכי, לפיה היעדרות משך שנה מן האימונים, בגיל 17, יש עימה השפעה בלתי ניתנת לתיקון על כושרו של שחקן כדורגל.

הלכה למעשה, פוסק השופט, קטעה התאונה את הקריירה הספורטיבית של הינו כשחקן כדורגל בכל מה שקשור למשחקים בליגת העל ובליגה הלאומית. אלה הן שתי הליגות שיש עימן השתכרות של ממש לשחקן.

כעת עובר השופט למלאכה הקשה של "שומת הנזק". השופט השתכנע כי אלמלא התאונה נצפה להינו עתיד בתחום הכדורגל. הוא שיחק בקבוצת עילית (מכבי חיפה) והצטיין ביכולותיו. רבים הסיכויים כי אלמלא התאונה היה משתלב בקבוצה בוגרת באחת משתי הליגות העליונות ומתמיד בכך עד גיל 35, תוך השתכרות העוברת את שילוש השכר הממוצע במשק, שהוא הפיצוי המקסימאלי אותו מאפשר החוק. סביר כי גם לאחר גיל 35 הייתה הקריירה הספורטיבית נמשכת בעיסוק של מאמן כדורגל, או בענפים אחרים בתחום הספורט, לרבות הוראה בבתי ספר.

לאחר שקלול כל הפרמטרים, פסק השופט להינו סכום של 1,000,000 שקל עבור אובדן הקרירה כשחקן כדורגל מקצועי, 620,000 שקל עבור הפגיעה בכושר השתכרותו הנוסף שלא כשחקן מקצועי ועוד 51,000 שקל עבור כאב וסבל. סך כל הפיצויים שנפסקו לג'בר הינו עבור פגיעותיו בתאונה הגיעו אם כן ל 1,671,000 ₪ בתוספת הוצאות המשפט.

בתיק זה הוגשו ערעור וערעור שכנגד שנדחו.


פסק הדין המלא
גש למאמר זה באינטרנט על מנת להוריד את הקבצים הבאים: פסק הדין המלא