הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

המיליארדר מהמפרץ

מ' ילדה בת 10, תושבת ירושלים, נפגעה בתאונת דרכים בשטחי הרשות הפלסטינית.

מ' אושפזה בבית החולים הדסה בירושלים עם חבלות ראש כשהיא מחוסרת הכרה. מצב זה של חוסר הכרה נמשך שבוע ימים.

בסופם של הטיפולים הרפואיים, נותרה מ' עם נכות צמיתה של 50% בתחום הנוירולוגי בשל הפרעות בשיווי משקל וקשיי למידה.

כללי הביטוח והזכויות המוקנות לנפגעי תאונות דרכים בשטחי הרשות, נקבעו בהסכמי אוסלו. הם זהים לאלה של מדינת ישראל. הנהגים חייבים לרכוש ביטוח חובה. חברות הביטוח חייבות לפצות כל מי שנפגע בתאונת דרכים.

ומי מפצה ילדה תושבת ישראל, כמו מ', אשר נפגעה בשטחי הרשות ומסיבה כלשהי אין חברת ביטוח האחראית לפצות אותה?

ברשות, כמו בישראל, הוקמה קרן ביטוח ממשלתית, האחראית לפצות נפגעי תאונות פגע וברח או נפגעים מרכבים שנהגו בהם ללא ביטוח.

קרן הביטוח הישראלית נקראת קרנית. אחותה, קרן הביטוח הפלסטינאית, נקראת אלסנדוק.

מ', אשר בימים אלה מלאו לה 20 שנה, הגישה אם כן תביעת פיצויים נגד קרנית הפלסטינאית בבית המשפט המחוזי בירושלים.

כפי שנראה מייד, בתחום הביטוח קיים שיתוף פעולה הדוק בין ישראלים לפלסטינאים. גם הרשעות זולגת.

קרן הביטוח אלסנדוק מעסיקה חוקרים ישראליים אשר אינם בוחלים בשום אמצעי כדי להפיל בפח את הנפגעים האומללים.

באחד הימים התדפקה על דלתה של מ' אישה דוברת ערבית בשם סברין.

אני מטעם העמותה לשמירה על זכויות אדם, אמרה סברין. אנחנו נתמכים על ידי מיליארדר מהמפרץ. אנחנו עוזרים לנזקקים בירושלים ובשטחים.

כדי להקנות משנה תוקף לדבריה, הוסיפה סברין והבטיחה למ' "אנחנו נמצא לך עבודה".

מ', שחששה כי עקב מצבה תתקשה למצוא עבודה, נפתחה והתפארה בפני סברין עד כמה כוחותיה במתניה. היא מגיעה לבית הספר בתחבורה ציבורית ללא ליווי של בני משפחתה. היא עצמאית בתפקודי היום יום האישיים ובעבודות הבית. היא משתמשת במחשב ומחזיקה טלפון נייד. עוד מסרה מ' כי בכוונתה להירשם לקורס אומנות וכי מצבה הרפואי השתפר ואינה סובלת מבעיות ריכוז והליכתה רגילה.

במשפט התברר כי המיליארדר מהמפרץ לא קיים ולא נברא. סברין התחזתה בכזב. סברין היא מתמחה במשרד חקירות ישראלי, אשר נשכר על ידי קרן הביטוח הפלסטינית כדי להתחקות אחר הילדה מ'.

התנהגותה של סברין, עוררה את זעמו של השופט יצחק ענבר והוא סירב לקבל כראיה את חקירתה.

ממצאי חקירתה של סברין, קובע השופט, אינם קבילים כראיה. הם הושגו תוך כדי פגיעה בפרטיותה של מ' בניגוד לחוק הגנת הפרטיות.

השופט הביע תמיהה כי קרן הביטוח מעסיקה בחקירה אדם ללא רישיון של חוקר פרטי. השופט אף התרעם על כך שניסו להעלים עובדה זו ממנו. "יש לתמוה על כך שעובדה חשובה זו לא צוינה בתצהירה".

ביצוע החקירה על ידי סברין, מבהיר השופט, כחלק משגרת עבודה הנקוטה בידה, אינו עולה בקנה אחד עם חוק חוקרים פרטיים הקובע כי "לא יעסוק אדם כחוקר פרטי אלא אם יש בידו רישיון לכך". אמנם החוק מתיר לבעל משרד לחקירות פרטיות להעסיק בחקירה מתמחה אך הדבר מותנה בכך שהמתאמן יפעל "בפיקוחו ובהדרכתו הישירים של מנהל המשרד". במקרה זה, קובע השופט, מנהל המשרד לא נכח בפגישה בביתה של מ'. התחקור שערכה סברין למ' ולאחותה בוצע בניגוד לחוק, לא תחת פיקוחו והדרכתו הישירים של מנהל משרד החקירות.

השופט יוצא בביקורת חריפה ביותר כנגד ההתחזות בכזב של סברין וההבטחה למצוא למ' עבודה. "התנהלות כגון זו פסולה מכל וכל. הדעת אינה סובלת שחוקרים פרטיים, ידלו ממי שנפגעו בגופם מידע באמצעות התחזות לנציגיהם של גורמים פילנטרופיים העשויים להיטיב עם הנפגעים, ובסופו של יום יותירו את הנפגעים עם לב שבור וידיים ריקות לאחר שתוחלתם לקבל סיוע נכזבה, ובה בעת יבקשו לזקוף לחובתם את המידע שהתקבל בצורה כה לא הגונה".

התנהלות חסרת הגינות זו, מוסיף השופט, מפרה גם את האיסור המוטל על חוקרים פרטיים להתחזות כשליחים של אחרים, או כמי שפועלים מטעם אחרים.

השופט דוחה מכל וכל את טענות נציגי קרן הביטוח לפיה אסור לחוקר להתחזות רק לאדם הקיים עלי אדמות. לחוקר אסור להתחזות גם כשליח של אדם שלמעשה אינו קיים, קובע השופט.

חקירתה של סברין מהווה לדעת השופט גם עוולה לפי חוק הגנת הפרטיות. מ' הפקידה בידיה של סברין מידע אודות ענייניה הפרטיים, במטרה לקבל עזרה מהעמותה, שסברין התחזתה בכזב כשליחתה. השימוש במידע זה לצורך המשפט נעשה שלא למטרה שלשמו נמסר.

למעלה מן הדרוש, השופט מוסיף וקובע שאין בממצאי החקירה של סברין כדי להעלות או להוריד. החזקת מחשב וטלפון נייד וכוונתה של מ' להירשם לקורסים שונים הולמים את מצבה, שהרי שיעור נכותה הנו 50% בלבד. אף אין להוציא מכלל אפשרות כי דברים אלו נאמרו על ידי מ' כדי ליצור תשתית לקבלת סיוע מהעמותה שסברין התחזתה בכזב כשליחתה. ואפילו מ' נסעה בעבר באוטובוס לבית הספר, הרי לאור מצבה הרפואי אין לדרוש ממנה להוסיף ולעשות כן בעתיד.

בסופו של יום, פסק השופט ענבר למ', למרות ממצאי החקירה הברוטאלית, סכום פיצויים של למעלה משניים וחצי מיליון שקל בתוספת הוצאות המשפט.

הנתבעת הגישה ערעור על פסק הדין לבית המשפט העליון, ערעורה נדחה.


פסק הדין המלא
גש למאמר זה באינטרנט על מנת להוריד את הקבצים הבאים: פסק הדין המלא