הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

המבוטח הוא המגבלה

בסיפורו "פסח מוקדם" מלגלג שלום עליכם על יהודיה הנאיביים של עיר בגרמניה, על כי "מימיהם לא חפרו לא חקרו במופלא מהם ולא שאלו שום קושיות... ".

לעומתם, מתואר בסיפור סוחר תאב בצע, זריז וממולח, בשם פנחס פינקוס. "יהודון פולני", כך מכנה אותו שלום עליכם. בערמומיותו, רוכש פינקוס בארץ מוצאו שאריות של לוחות שנה ישנים. כמובן בפרוטות, לפי משקל הנייר. את הלוחות הישנים, מוכר פינקוס כחדשים במחיר מלא ליהודים הגרמנים. אלה אינם מבחינים בתרמית, אלא לאחר שאחד מהם נקלע באקראי לברלין ומגלה כי יהודיה נוהגים לאכול אוזני המן, כאשר על פי הלוח שמכר לו פינקוס כבר חול המועד פסח.

ובדורנו, האם הייתם מאמינים כי חברת ביטוח תמכור לכם פוליסה, אשר רשום בה כי היא מבטחת אתכם, בתנאי שלא תהיו בני גילכם?

נימר אבו ג'אבר, צעיר בן פחות מ- 21, רכש מסוכן של חברת הביטוח הכשרת הישוב פוליסת ביטוח לרכבו.

באחד הימים, נהג אבו ג'אבר ברכבו. במהלך הנסיעה, ביצע אבו ג'אבר פניית פרסה לא זהירה וגרם לתאונה בה ניזוק רכב אחר.

אבו ג'אבר נדרש לפצות את בעל הרכב שניזוק.

אבו ג'אבר פנה להכשרת הישוב וביקש כי זו תכסה את נזקי התאונה שנגרמו לצד השלישי.

נכון שביטחת את עצמך אצלנו, אמרה הכשרת הישוב לאבו ג'אבר, אבל הביטוח אינו מכסה אותך. הכיצד, השתומם אבו ג'אבר. עבור מי אם לא עבורי רכשתי את הפוליסה?

הפוליסה, הודיעה הכשרת הישוב לאבו ג'אבר, מכסה אך ורק נהגים מגיל 21 ומעלה, ולך אבו ג'אבר טרם מלאו 21 שנה.

הלא סוכן הביטוח, התפלא אבו ג'אבר, מכיר אותי אישית. הוא היה מודע לגילי ולכך שאינני בן 21. כאשר לקח את פרטי המדויקים הוא אף לקח ממני את תעודת הזהות וצילם אותה.

את הכשרת הישוב זה לא עניין. בפוליסה כתוב, עמדה הכשרת הישוב על שלה, שהיא מכסה אך ורק נהגים מגיל 21.

אין כל קדושה במילים, מוכיח השופט אריה אטיאס, מבית משפט השלום בתל אביב, את הכשרת הישוב. צריך לברר מה היתה כוונתם האמיתית של הצדדים ולה יש לתת את התוקף.

בפוליסה עצמה קיימת סתירה, מוסיף השופט. מצד אחד נרשם במפורש שמו של אבו ג'אבר כמי שרשאי לנהוג ברכב ומצד שני צויין התנאי, שאבו ג'אבר אינו יכול לעמוד בו, בדבר גיל מינימלי של 21 שנה.

הסתירה בפוליסה, מסביר השופט, מצביעה על כך שסוכן הביטוח לא חשב לכלול תנאי המגביל את נהיגת אבו ג'אבר ברכב.

תנאי הגיל בפוליסה הוא פרי מחדל של סוכן הביטוח, קובע השופט, שגם ציין בפוליסה את שם אימו של אבו ג'אבר כמי שרשאית לנהוג ברכב הגם שאיננה בעלת רשיון נהיגה כלל. סוכן הביטוח, מדגיש השופט, הוא שלוחה של חברת הביטוח, ומעשיו ומחדליו מחייבים אותה.

ההתחקות אחר כוונתם האמיתית של הצדדים, קובע השופט, מביאה למסקנה המתבקשת לפיה לא היה בדעת הצדדים לכלול בפוליסה תנאי המגביל את גיל הנהג.

סוף דבר, נקבע בפסק הדין, הפוליסה שרכש אבו ג'אבר לעצמו מכסה אותו, למרות היותו נהג צעיר, והכשרת היישוב חויבה לשאת במלוא הנזק.


פסק הדין המלא
גש למאמר זה באינטרנט על מנת להוריד את הקבצים הבאים: פסק הדין המלא