הצג טקסט בגופן גדולהצג טקסט בגופן בינוניהצג טקסט בגופן קטן
כתובתנו: מגדל על דיזנגוף סנטר קומה 16, רחוב דיזנגוף 50 תל אביב. דרכי ההגעה בתפריט "אודותינו".

המועד למינוי פסיכיאטר ורופא שיקומי

אהרן כהן נפגע בתאונת דרכים. הפגיעות מהן סבל עקב התאונה היו בעיקרן פגיעות באזור החזה והגב התחתון.

בין כהן לחברות הביטוח מנורה ואבנר, מבטחי הרכב (בביטוח חובה) המעורב בתאונה, התעוררו חילוקי דעות לגבי מינוי מומחים רפואיים שיחוו את דעתם לגבי הנכויות שנגרמו לכהן כתוצאה מהתאונה.

בין השאר התעוררה מחלוקת לגבי מינוי מומחים בתחום הפסיכיאטריה והשיקום.

מחלוקת זו הגיעה להכרעתו של השופט תאודור אור בבית המשפט העליון.

כלל הוא, מזכיר השופט אור, כי כשקיימת ראשית ראיה לקיומה של נכות שנגרמה בעקבות תאונת דרכים, ימנה בית המשפט מומחה רפואי. זאת, משום שאין לנפגע אפשרות אחרת להוכיח את נכותו הרפואית על ידי הבאת מומחים מטעמו (רע"א 1338/90 שיק נ' מטלון, פ"ד מד(2) 216).

השופט אור עיין במסמכים הרפואיים שבתיק והשתכנע כי יש למנות מומחים בתחום האורתופדיה, הגסטרואנטריולוגיה, הנוירולוגיה והפרקטולוגיה.

ביחס לתחומים רפואיים אלה, הביא כהן ראשית ראיה לאפשרות קיומה של נכות שנגרמה בעקבות התאונה.

עם זאת, השופט לא שוכנע כי היה מקום למנות מומחים רפואיים בתחום הפסיכיאטריה והשיקום.

הנכות הפסיכיאטרית שכהן טען לה, מבהיר השופט אור, נובעת מהשלכותיה של בעיה בשליטה על הסוגרים בפי הטבעת, שנגרמה לכהן, כך לטענתו, כתוצאה מן התאונה.

בעקבות אי השליטה בסוגרים, נפגעו לטענתו של כהן תפקודו היומיומי, חיי הזוגיות שלו ועבודתו ובעקבות כך נגרמו לו גם בעיות נפשיות.

אולם מזכיר השופט, כהן סבל בעברו ממחלת ה- "CHRONES" (מחלה כרונית של המעי) שעשויה להתאפיין לעיתים באי שליטה על הסוגרים ומבעיות גסטרואנטריולוגיות אחרות. לא זו אף זו: ביום התאונה התלונן כהן רק על פגיעות בחזה ובגב התחתון.

לאור אלה, פסק השופט אור, יש להמתין עד לקבלת חוות הדעת הרפואיות של המומחים הרפואיים האחרים שהתמנו ורק אם יתברר שקיים קשר סיבתי בין בעיית הסוגרים לבין התאונה, יהיה מקום לבחון את הצורך בחוות דעת רפואית בדבר ההשפעות הפסיכיאטריות של בעיה זו. או אז יוכל בית המשפט לשקול מחדש את הצורך במינוי מומחה בתחום הפסיכיאטרי.

הוא הדין באשר למינוי מומחה שיקומי. אין מקום למנות מומחה שיקומי בטרם ניתנו חוות הדעת של המומחים ונקבעה נכותו הרפואית של הנפגע.

מומחים שיקומיים אינם ממונים כעניין שבשגרה. השאלה האם למנות מומחה שיקומי מתעוררת לרוב רק לאחר שהמומחים האחרים נתנו את חוות דעתם ובית המשפט משתכנע שאין בהן די על מנת ללמד על נכותו השיקומית של הנפגע.

יתכנו כמובן מקרים, בהם ברור שנגרמה נכות קשה עקב התאונה, וכבר בשלב תחילת הדיון ברור יהיה שנדרשת חוות דעתו של מומחה בתחום השיקום. המקרה של כהן אינו כזה, קבע השופט אור.

לסיכום, פסק השופט אור, אין מקום למינוי מומחים בתחום הפסיכיאטרי והשיקומי. לאחר קבלת חוות הדעת של המומחים האחרים שהתמנו, ובאם תבוא לכך בקשה, ישקול בית המשפט מחדש את שאלת הצורך במינוי מומחים בתחום הפסיכיאטריה והשיקום.פסק הדין המלא
גש למאמר זה באינטרנט על מנת להוריד את הקבצים הבאים: פסק הדין המלא